Ženy, které se ještě podle starých zvyklostí naučily vařit od svých matek, jsou určitě ve velké výhodě, protože znají spoustu triků, které se my ostatní musíme učit až za pochodu a není to vždy snadné. Přes lavinu televizních pořadů o vaření a tisícovek receptů, které na nás vyskakují ze všech stran, je pořád nejlepší se k šikovnosti v kuchyni dopracovat praxí.
A i když to nepřiznáme, potřebujeme naše gastronomické dílo také pořádně pochválit. A je to ku prospěchu věci, pochvala potěší, a hlavně výrazným způsobem ovlivní nadšení pro další kuchařské experimenty. Tak jako u všeho, když se něco dělá s nadšením, na výsledku je to znát. Vaření pro radost má zaručeně vliv na výslednou podobu a chuť připravovaného pokrmu. Jídlo nemusí být z drahých exotických surovin, aby chutnalo. Někdy stačí jen vzít starý recept a trochu ho oživit. Zkuste třeba vzít obyčejná vepřová žebírka a dát jim trochu šmrnc.
Na rodinou porci si obstarejte: 2 kg vepřových žebírek, pokrájenou červenou cibuli, 4 prolisované stroužky česneku, 1 lžíci čerstvého strouhaného zázvoru, 3 lžíce slunečnicového oleje, sklenici ananasové šťávy, 5 lžic rajčatového protlaku, šťávu z limetky, 2 lžíce medu a 6 lžic thajské sladké chilli omáčky.
Sekáčkem naporcujeme jednotlivá žebra a necháme je asi půl hodiny povařit ve slané vodě (budou měkká a maso půjde dobře oddělit od kosti a zbavíme se tuku z povrchu masa). Po vaření žebra vyndáme z vody a necháme oschnout. Připravíme si na pánvi na oleji cibulku, česnek a zázvor, dokud směs nezměkne a poté přidáme ananasovou šťávu, rajčatový protlak, med, limetkovou šťávu a půl chilli omáčky. Necháme vše provařit, než omáčka zhoustne. Touto omáčkou důkladně potřeme žebírka rozložená na plechu a dáme na půl hodiny péct. Během této doby je několikrát potřeme. S příchodem teplého počasí se příprava tohoto jídla může přesunout do zahrady na gril.